10 Buçuk Gazete

Bandırma’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bandırma’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler
24 views
13 Mart 2023 - 18:55

Marmara Bölgesi’nin önemli turizm kentlerinden olan Bandırma, Balıkesir’e bağlı bir ilçedir. Liman kenti olmasıyla birlikte artan denizcilik faaliyetlerinin yanı sıra kampçılık açısından da son derece önemli bir yeri bulunan Bandırma, her yıl yüz binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Genellikle yaz aylarında ziyaret edilen ilçenin kış aylarında da beyaz örtüye büründüğü bilinmektedir. Pek çok adanın yer aldığı ilçe bu alanda da yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Oldukça fazla gezilecek alanı bulunan ilçenin, müze ve kültür evleri açısından da geniş bir önemi vardır.

Milattan önceye dayanan tarihi ve dini mekanları da günümüzde restore çalışmalarıyla korunma altına alınmıştır.

Kuş Cenneti

Bandırma merkezine 18 kilometre uzaklığı bulunan Kuş Cenneti’ne özel araçlarla veya gezi otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Adından da anlaşılacağı gibi pek çok kuş türünün uğrak noktalarından olan alan, oldukça geniş bir bölgede yayılış göstermektedir. Bununla birlikte yüzlerce farklı kuş türüne ev sahipliği yapan alanda hem yeşillik hem de göl bulunmaktadır.

Her gün 08:00 – 17:00 saatleri arasında özgürce gezebileceğiniz bu alanın herhangi bir giriş kısıtlaması bulunmamaktadır. Milli parkın içerisinde yer alan bölgenin denizcilik faaliyetleri açısından da uygun olduğu bilinmektedir. Özellikle gölde pek çok sandal ve tekne ile karşılaşabileceğiniz gibi balık tutan kişileri de görebilirsiniz. Kuş Cenneti içerisinde yer alan hayvan evlerinde de birbirinden farklı kuşları ziyaret edebilir, yem verebilirsiniz.

Ayrıca bölgede konaklayabileceğiniz kamp evleri de bulunuyor. Kamp yapmak isteyenler için ahşap evlerin bulunduğu ormanın içinde doğa ile iç içe olmanız mümkündür.

Bandırma Arkeoloji Müzesi

İlçe merkezinin 1,6 kilometre uzaklığında yer alan Bandırma Arkeoloji Müzesi’ne yürüyerek veya otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Liman kenarında yer alan müzenin içerisinde yüzlerce farklı savaş aleti yer almaktadır. Hem iç hem de dış kısmı mimari açıdan ilgi gören müzede ilk çağlara ait yaşam kalıntıları da bulunuyor.

Pek çok tarihi yazıtların bulunduğu müze, çiftçilikten madenciliğe farklı aletleri de içerisinde saklamaktadır. Her yıl yüz binlerce turist tarafından ziyaret edildiği bilinen müzenin kültürel nesneler açısından da büyük bir önemi vardır.

Farklı medeniyetlerden de kaldığı öne sürülen pek çok nesnenin günümüzde Arkeoloji Müzesi’nde yer aldığı biliniyor.

Yılın her günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olan müzenin içerisinde kütüphane ve laboratuvar da yer almaktadır.

Açık müze alanında genellikle eski çağlara ait taşlar ve kalıntılar yer alırken kapalı müzede ise tarihi eserler bulunuyor.

Atatürk Parkı

İlçe merkezinde yer alan Atatürk Parkı hem yerel hem de yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında bulunuyor.

Liman kenarında bulunmasıyla harika manzaralara ev sahipliği yapan parkın içerisinde pek çok aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle burayı ziyaret eden kişiler genellikle piknik yaparak zaman geçirmektedir.

Parkın içerisinde yer alan mangal alanları, çardaklar, hayvan evleri, süs havuzları ve konser alanları parkın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bununla birlikte parkın çevresinde restoran ve barlar da yer almaktadır.

Yılın her zamanı ziyaret edebileceğiniz Atatürk Parkı 7’den 70’e her kesime uygun olarak hazırlanmıştır. Araçlar için hazırlanmış otoparklar ve çocuklar için hazırlanmış oyun alanları parkın diğer bir kısmını oluşturmaktadır.

Kyzikos Antik Kenti

Bandırma merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kyzikos Antik Kenti’ne otobüslerle veya özel araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kyzikos Krallığı’nın merkezi olarak bilinen bölgenin yüzlerce yıllık geçmişi bulunuyor. Günümüzde restore çalışmalarıyla korunma altına alınan antik kent, yoğun ilgiyle karşılanmaktadır.

Öyle ki antik kent içerisinde mezarlar bile bulunuyor. Kyzikos Antik Kenti’nin büyük bir kısmını oluşturan tarihi yapılar turistlerin ilgisini çekmektedir. 

Günümüzde zamanla arkeoloji çalışmalarının gerçekleştiği antik kent içerisinde halen keşfedilmemiş yapılar olduğu tahmin edilmektedir. Halihazırda bölgede bulunmuş olan bazı savaş aletleri Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Yılın her günü 8:30 – 17:30 saatleri arasında ziyarete açık olan antik kente müzekart ile giriş yapılmaktadır.

Daskyleion Antik Kenti

İlçe merkezine 31 kilometre uzaklığı bulunan Daskyleion Antik Kentine ulaşım özel araçlarla veya gezi otobüsleriyle sağlanmaktadır.

Kuş Gölü kıyısında yer alan antik kent bulunduğu konum açısından da ilgiyle karşılanmaktadır. Özellikle günümüzde bile arkeolojik çalışmaların devam etmesi arkeoloji severlerde heyecanı bir üst düzeye çıkarmaktadır.

Dünyada Pers Valilik merkezi olarak anılan tek yerin bu antik kent olduğu bilinmektedir. 2500 yıllık tarihi bulunan alanın Persler açısından büyük bir öneme sahip olduğu görülmektedir.

Persin geniş topraklara sahip olması ve daha nüfuslu alanları bulunmasına rağmen bu bölgeyi merkez haline getirilmesindeki en büyük neden verimli topraklar olmasıdır. Tarımdan denizciliğe pek çok alanda avantajlı olan Bandırma toprakları, Persler açısından büyük bir önem arz ediyordu.

Yılın her günü ziyarete açık olan antik kenti 08.30 – 17:00 saatleri arasında müzekart ile ziyaret edebilirsiniz.

Manyas Kuş Gölü

İlçe merkezine 20 kilometre uzaklığı bulunan Manyas Kuş Gölü’ne özel araçlarla veya gezi otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. Kuş Cennetinden bağımsız olarak gezebileceğiniz göl ve çevresi oldukça geniş bir alanda yayılmaktadır. 

Doğal güzelliklerin yer aldığı alanda pek çok aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Her yıl milyona yakın turistin ziyaret ettiği kuş gölü sakinliğiyle ve güzelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Turistlerin sıklıkla gerçekleştirdiği kamp, piknik ve spor etkinlikleri bölgede yapılacaklar arasında bulunuyor.

Yüksek konumlara ulaşarak tüm çevreyi seyredebileceğiniz gibi harika fotoğraflar da çekebilirsiniz. Derinliği ortalama 3 – 4 metre aralığında değişmektedir. Alanın uzunluğu ise yaklaşık 20 kilometredir.

Pek çok canlının ortak yaşam noktası olarak bilinen bu göl ve çevresinde hem gün doğumu hem de gün batımında harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Bandırma Günübirlik Gezilecek Yerler

Marmara Adası

İlçe merkezine 60 kilometre uzaklığı bulunan Marmara Adası’na deniz seferleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Oldukça geniş bir ada olmakla birlikte pek çok alanda gelişmiş olan bölge, genellikle tatilciler tarafından ziyaret edilmektedir.

Adayı günübirlik olarak ziyaret edenler ise sahillerde yüzme etkinliklerine katılmaktadır. Farklı yüksek konumlarını ziyaret ederek Marmara Denizi’nin eşsiz güzelliğini seyredebilirsiniz.

Avşa Adası

Bandırma merkezine 50 kilometre uzaklığı bulunan Avşa Adasına deniz otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Marmara’da yer alan en popüler adalardan olan Avşa Adası saklı cennet olarak anılmaktadır. Temiz deniziyle bilinen adanın içerisinde yaklaşık 5 bin kişi yaşamasına rağmen yaz aylarında yüz binleri aşan turist bulunmaktadır.

Günübirlik gezmeye uygun olan adanın sahillerinden ormanlarına pek çok alanı bulunmaktadır.

Ulubat Gölü

İlçe merkezine 55 kilometre uzaklığı bulunan Ulubat Gölü’ne otobüslerle veya özel araçlarla ulaşabilirsiniz.

Oldukça uzun ve geniş bir göl olmasıyla bilinen Ulubat Gölü içerisinde bir adet ada bulunmaktadır. Adanın içerisinin evlerle dolu olması görenleri şaşırtmakla birlikte heyecan da uyandırmaktadır.

Gölyazı olarak bilinen köyün ada üzerine kurulu olması turistlerin dikkatini çekmektedir. Her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilen göl eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.